Yemek Fotoğraf Çekimi

Yemek Fotoğrafı Çekimi ve Yemek Fotoğrafçılığı

Zeytinyağıyla parlayan yemyeşil renk tonlarıyla bezenmiş bir salata, ya da üzerinden çikolatası akan kaşık saplanmış pudralı bir sufle… Daha okurken gözünüzün önünde canlandı değil mi? Menünüze, dergi ilanınıza, bill-boardlara ve web sitenize koyacağınız yemek fotoğraflarıyla potansiyel müşterilerinizin ağzını sulandırabilirsiniz? Peki ama doğru yemek fotoğrafı nasıl olmalı?

 

1- Teknik Altyapıya ve Renklere Önem Verin

Yemeğin tüm detaylarını doğru şekilde yansıtmanın yolu, bir yönetmen hassasiyetinde onu kadrajlayan fotoğracıyla beraber kullandığı cihazlarla da doğru orantılıdır. Her ne kadar yemeğin içeriği daha önemli olsa da, hiç bir profesyonel restaurant, menüsündeki yemek fotoğrafını akıllı telefonla çekecek kadar markasını riske atmaz. Yemeğin dumanı, yağı, çikolatası gibi farklı materyallerden oluşan detayları doğru göstermek için, ışığa ve renk yoğunluğuna önem veren profesyonel bir fotoğrafcıyla çalışın.

 

2- Çevreyi Gözardı Etmeyin

Fotoğrafını çekeceğiniz yemeğin çok lezzetli olması, iyi bir fotoğraf çıkacağı anlamına gelmez. Yemeğin üzerinin süslenmesiyle beraber Sunum yapılan tabak, masa örtüsü, çatal bıçağın materyaline kadar önem gösterin. Unutmayın ki izleyicinin yemeğe fokus olması, etrafını bezediğiniz materyallere bağlıdır.

 

3- Acele Edin

Bir çok fotoğrafçının düştüğü hataya düşmeyin. Fotoğraf çekerken elinizi çabuk tutun. Her gıda maddesinin sıcak haldeki rengi ve duruşuyla soğuk hali farklıdır. Sıcak bir pizza ile soğuk bir pizza, fotoğraftan rahatlıkla anlaşılabilir! Bu yüzden dolapta beklemiş salatayı, soğumuş bir et parçasını, parlaklığını yitirmiş bir meyveyi fotoğraflarken bir kez daha düşünün.

 

4- Detay Çekmekten Korkmayın

Fotoğrafa bakan kişiye, kalite algısını aktarmak için detay fotoğraflar çekmekten korkmayın. Yemek fotoğrafının en önemli kurallarından biri de karşıdakinin ağzını sulandırmaktır. Bu nedenle, uzaktan çekilen fotoğraflarla beraber sulu bir etin dokusunu rengini, hatta bıçakla kesilmiş bir kesitini yakın çekim olarak alın. Göreceksiniz ki sıradan tabak fotoğraflarının aksine, fotoğrafa bakan kişiye doğru hissiyatı vermiş olacaksınız.

 

 

 

İlgili İşler: