Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir ve Nasıl Olmalı?

Şirketinizin çok sevdiğiniz bir logosu, mükemmel bir vitrini, şahane bir web-sitesi var! Peki tüm bu öğeler kendi içinde bir bütünlük sağlıyor mu? Yoksa her biri başka bir dilden mi konuşuyor?

Gelişen grafik tasarım teknikleri sonunda, görsel ağırlığı yüksek, akılda kalıcı logolara alıştık. Ancak hala markanızı doğru konumlandırıp rakiplerinizden sıyrılmak için onların bilmediği bir sır var! İsmi çok geçen ancak uygulamada başarı oranı çok düşük olan Kurumsal Kimlik Tasarımı. Peki nedir bu kurumsal kimlik? Bilindik bir marka olan Turkcell üzerinden gidelim,

Turkcell logosu bir ajans tarafından tasarlandı, basılı mecradaki ilanlar başka bir kreatif ajans tarafından tasarlandı, web sitesi dijital ajans tarafından tasarlanıp yayına alındı, çalışanların kartviziti çeşit çeşit matbaalarda basıldı ve bayii tabelaları açıkhava reklamcıları tarafından üretildi. İşte kurumsal kimlik tam da burada devreye giriyor çünkü kurumsal kimlik içinde markanın görsel öğelerinin kullanım kurallarını barındıran bir kitapçıktır. Dolayısıyla, Ankara’daki matbaa bu markanın kartvizitini basarken, soldan ve sağdan kaç cm boşluk bırakacağını, hangi renk tonlarını hangi yazı tipleriyle kullanabileceğini, bu kitapçıktan öğrenir. İstanbul’daki tabelacı üretimini Turkcell kurumsal renklerinde yaparken, Ağrı’daki billboardlar da yine bu kurallar çerçevesinde tasarlanır. Bir adım öteye gidilirse, Turkcell bayiilerinin vitrin tasarımı ve çalışanların giyeceği sarı t-shirtler’in de kuralları bu kitapçıkta mevcuttur. Dolayısıyla, kurumsal kimlik sadece zarf, antetli kağıt yada kartvizit tasarımından ibaret değil, markaya ait tüm görsel uygulamaların aynı dili konuşması için oluşturulan Markanın görsel anayasasıdır.

 

İlgili İşler: