Menü Tasarımı

Yemek ve İçecek Menüsü Tasarımı

İnsanlar, satın alma psikolojisi tetikteyken, çok kararsız davranışlar sergileyebilirler. Bir düşünün, dijital bir ürün alırken, belki de hiç kullanmayacağınız bir detay için internette araştırma yapmadınız mı? Yada en basit bir kıyafet seçiminde aynayla yetinmeyip yanınızdakilere sormadınız mı emin olmak için… Hal böyle iken, en göreceli kavramlardan biri olan lezzette insanların doğru seçim yapması için ne gibi dinamikleri devreye girer?

 

1- Net ifadeler kullanın

Menü tasarımlarında, metin dilinin kendinden emin olmasına özen gösterin. Müşterinin önüne gidecek olan tabağın lezzetinden hiç şüphe duymamasını ve başka yerde bulamayacağı bir lezzet olduğuna onu ikna edin. Emin olun menünüzde yer alan ifaderleri değiştirdiğinizde, aynı yemekten sonra, müşterinizin geri dönüşleride değişecektir. Çünkü memnuniyet, beklentiyle doğrudan ilgilidir.

 

2- Materyali, tasarımın bir parçası olarak kullanın

Tasarımcınızdan menüyü tasarlamasını isteyip, baskı işini kendiniz üstlenmeyin. Baskının her aşaması tasarımla aynı dili konuşan bir bütün olmalıdır. Doğru menü tasarımı ancak böyle şekillenebilir. Hedef kitlenizi doğru belirledikten sonra materyalleri inceleyin. Örneğin, organik ürünler satan bir restaurantta plastik materyal menüye ne kadar uygun değilse, çocuk menüsünde sert bir deri kaplama kullanmak bir o kadar yanlıştır. Yaratıcı menü tasarımlarında dokulu kağıtlar, ahşap, cam, hatta hafif metaller aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

3- Esnekliği göz ardı etmeyin

Menünün esnek bir yapıda olması gerektiğini unutmayın. Menü içeriğindeki mevsimsel değişiklikler, fiyat değişikliği gibi değişkenleri göz ardı etmeyin. Menüde bulunan birşey için müşterinize “o şu anda maalesef yok” demek, karşı tarafta bir güven sorunu oluşturacaktır ve bu da restaurantlar için en istenmeyecek durumdur. Takıp-çıkarılabilen materyallerle, değişken fiyat alanlarını inceleyin ve işletmeniz için en uygun menü tasarımını belirleyin.

 

 

İlgili İşler: