Mekan Fotoğraf Çekimi

Mekan ve Tesis Fotoğraf Çekimi

İnsanlar, aldığı hizmetin, yediği yemeğin, kullandığı cihazın nasıl bir serüvenle önüne geldiğini bilmek ister. Bu nedenle Apple’dan Burger King’e kadar büyük markalar çalışma ortamlarını detaylı anlatımlarla tanıtıp, ürünlerin üretim sürecini sosyal mecralardan paylaşmaktadır. Benim Apple gibi ofisim yok diyerek, müşterinizle kuracağınız samimiyeti ertelemeyin. Çünkü iletişimin amacı kusursuz olmak değil, karşınızdakiyle bağınızı güçlendirmektir. Peki mekan fotoğrafı çektirirken nelere dikkat etmelisiniz?

 

1- Teknik malumatı olan biriyle çalışın

Mekanın aldığı ışık, tavan yüksekliği, içindeki mimari ve renk yoğunluğu teknik detaylardan anlayan birileri tarafından fotoğraflanmalıdır. Özellikle dar alanlarda, geniş açı lensler kullanarak çekilen kareler mekanınızı daha ferah ve daha doğru gösterecektir. Sürekli gördüğünüz ve göz alışkanlığınız olan bir mekanı bırakın başkası fotoğraflandırsın ve müşteriye en doğru - en samimi imajı versin.

 

2- Sırlarınızı koruyun

Unutmayın ki bir üretimhanenin fotoğraflanması demek, karşıdakine o üretim hakkında ders vermek değil, kullanacağı hizmetin yada ürünün serüvenini göstererek samimi bir iletişim kurmaktır! Bu nedenle, ister hizmet ister üretim sektörü olsun, size özel sırlarınızı fotoğraflarken dikkatli olun. Potansiyel bir müşterinin görmesi gereken yerleri fotoğraflarken bir gizem oluşturun ve yaptığınız işin kutsallığını bu fotoğrafla yansıtın.

 

3- Çalışanlar!

Bir çalışanın sakal modeli, saç rengi fotoğrafta verilmek istenen mesajın önüne geçmemelidir. Bu nedenle yakışıklı-güzel insanların kullanımındansa sıradan, alışıldık tiplerin kullanılması insanları değil mekanı ön plana çıkaracaktır. Ek olarak, bir oto ustası, hummalı bir çalışma içindeyken onun özverisini fotoğraflamak sıcak bir imaj verebilir ancak unutmayın ki çalışanlarınız daha sonradan başka şirketlere transfer olabilir. Bu nedenle eğer kurumsal bir firmaysanız ve insan kaynakları departmanınız bu konuda hassasiyet gösteriyorsa, her çalışandan izinli belge alın. Eğer bu uygulama mümkün değilse çalışanların yüzünün  görünmeyeceği kareleri tercih edin.

 

 

İlgili İşler: